artykuł nr 1

DECYZJA NR 3/06

GPDŚ-7624-3/06                                             Czarnożyły, dnia 7.09.2006r.

 

 

 

DECYZJA  NR 3/06

o środowiskowych  uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia

 

 

           Na podstawie art.46a ust.1i 7 pkt.4, art.48 ust.2pkt.1, art.56 ust.2 i 3 oraz 7 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001r. Prawo ochrony środowiska /Dz.U. Nr 62, poz. 627 z późn. zm./ oraz art.104 ustawy z dnia 14 czerwca 1960r. – Kodeks postępowania administracyjnego /tekst jednolity Dz.U. z 2000r. Nr 98, poz. 1071 z późn. zm./  po rozpatrzeniu wniosku: Zarządu Powiatu w Wieluniu sprawie: wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia

o r z e k a m

I.                     określić środowiskowe uwarunkowania zgody na realizację przedsięwzięcia  polegającego na : przebudowie drogi powiatowej nr 4537E Nietuszyna – Okalew – Gromadzice -  Wieluń odcinek Gromadzice-Staw od km 0+000 do km 1+200. Charakterystyka całego przedsięwzięcia stanowi załącznik do niniejszej decyzji.

 

I.                    Rodzaj i miejsce realizacji przedsięwzięcia:

Przebudowa istniejącej drogi  polega na:

-         poszerzeniu odcinka drogi dł. 800m z szerokości 4,00  m do 5,00m

-         wyrównaniu i wzmocnieniu istniejącej nawierzchni kruszywem łamanym niesortowanym  z kamienia /skały twardej wylewowej / o uziarnieniu ciągłym o/63 mm

-         ułożeni dolnej warstwy nawierzchni z betonu asfaltowego gr.4 cm

-         ułożenia górnej warstwy nawierzchni z betonu asfaltowego gr.4 cm

II. Warunki wykorzystania terenu w fazie realizacji i eksploatacji:

1. Ograniczenie zmian w krajobrazie /w przypadku wycinki drzew i krzewów uzyskać zezwolenie od Wójta Gminy Czarnożyły/.

2. Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 18.07.2001r. Prawo wodne /Dz.U.Nr 115,poz.1229 z p.zm./prowadzenie robót powinno zapewnić drożność istniejącego systemu przepływu wód oraz zachowanie biologicznych stosunków w środowisku wodnym

3. Postępowanie z odpadami w fazie realizacji przedsięwzięcia winno być zgodne z przepisami ustawy z dnia 27.04.2001r. o odpadach /Dz.U.Nr. 62, poz. 628 z p.zm./

4. Należy zapewnić właściwy nadzór na budowie, w celu uniknięcia ewentualnych awarii i strat wskutek kolizji z istniejącymi sieciami infrastruktury technicznej

5. Harmonogram realizacji robót winien przewidywać prowadzenie robót w godzinach dziennych.

6. Przebudowaną drogę oznakować stosownie do projektowanej klasy i kategorii ruchu, w celu uniemożliwienia ponadnormatywnego użytkowania drogi powodującego niekorzystne oddziaływanie na środowisko przyrodnicze i warunki życia mieszkańców.

III. Wymagania dotyczące ograniczenia uciążliwości  dla terenów sąsiednich

1.  Przebudowę drogi należy realizować z zapewnieniem bezpieczeństwa robót i ochronę zdrowia ludzi w  jej sąsiedztwie.

2.  Ewentualne uciążliwości ograniczyć do minimum.

IV. Ochrona wartości przyrodniczych, zasobów naturalnych i zabytków:

1. zamierzenie inwestycyjne przeprowadzić i wykonywać w sposób zapewniający ograniczenie jego oddziaływania na środowisko, w tym ochronę walorów krajobrazowych, 

V.  Wymagania dotyczące ochrony środowiska konieczne do uwzględnienia w projekcie budowlanym:

1.  W celu minimalizacji ujemnego wpływu przedsięwzięcia na otoczenie, należy przyjąć parametry projektowanej przebudowy drogi powiatowej, zgodnie z kategorią ruchu  i według prognozy ruchu jak ruchu klasy L .

2.  Przyjąć rozwiązania projektowe nie naruszające praw osób trzecich,

    a/ realizacja w/w inwestycji nie może pozbawić dostępu do drogi publicznej nieruchomości sąsiednich,

    b/ inwestycja nie może utrudniać  możliwości korzystania z wody, energii elektrycznej oraz środków łączności,

     c/ inwestycja nie może powodować uciążliwości w zakresie hałasu , wibracji,  

3. Zastosowania w  przebudowie drogi wyrobów spełniających wymogi art.5 i art.9 ustawy z dnia 16.04.2004r. o wyrobach budowlanych /Dz.U. z 2004r. Nr 92 poz.881/

VI.  Wymogi w zakresie przeciwdziałania skutkom awarii przemysłowych, w odniesieniu do przedsięwzięć, zaliczanych do zakładów stwarzających zagrożenie wystąpienia poważnych awarii:

- nie jest kwalifikowane do stwarzających zagrożenie wystąpienia poważnych awarii przemysłowych.. 

VII. Wymogi w zakresie ograniczenia transgranicznego oddziaływania na środowisko w odniesieniu  do przedsięwzięć, dla których przeprowadzono postępowanie dotyczące transgranicznego oddziaływania na środowisko :

-         nie będzie oddziaływać transgranicznie

VIII. Dla rozpatrywanego przedsięwzięcia nie tworzy się obszaru ograniczonego oddziaływania.

IX.  Wnioskodawca jest zobowiązany do:

-         zgłoszenia budowy lub uzyskania pozwolenia na budowę – na podstawie ustawy z dnia 7 lipca 1994r. Prawo budowlane.

 

U Z A S A D N I E N I E

 

          W dniu 10.07.2006r. do Wójta Gminy Czarnożyły wpłynął wniosek Zarządu Powiatu  w Wieluniu dot. wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia  polegającego na : Przebudowie drogi powiatowej nr 4537E Nietuszyna – Okalew – Gromadzice – Wieluń odc. Gromadzice - Staw   od km. 1+000 do 1+200 km

           Do wniosku zostały załączone:

1./  informacja o planowanym  przedsięwzięciu zawierające dane określone w art.49 ust.3 ustawy z dnia 27.04.2001r. Prawo Ochrony Środowiska /Dz.U.Nr 62, poz. 627 z późn. zm/

2./  kopia mapy ewidencji gruntów skala 1:5000

Przedmiotowe przedsięwzięcie zgodnie z § 3 ust.1 pkt. 56  Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9.11.2004r.w sprawie określenia rodzajów przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko oraz szczegółowych uwarunkowań związanych z kwalifikowaniem przedsięwzięcia do sporządzenia raportu o oddziaływaniu na środowisko /Dz.U.Nr 257,poz.2573/ jest zaliczane do przedsięwzięć dla których sporządzenie raportu o oddziaływaniu na środowisko może być wymagane.

W związku z powyższym Wójt Gminy Czarnożyły wszczął postępowanie w sprawie oceny oddziaływania na środowisko planowanego przedsięwzięcia.

Strony zostały poinformowane o wszczęciu postępowania przez obwieszczenie zgodnie z art.46a ust.5 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001r. Prawo ochrony środowiska  i art.49 k.p.a.

Działając zgodnie z art. 51 ust.3  ustawy z dnia 27.04.2001r. Prawo ochrony środowiska tut. organ  zwrócił się do Starosty Wieluńskiego i Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Wieluniu, o wyrażenie opinii w sprawie sporządzenia raportu o oddziaływaniu w/w przedsięwzięcia na środowisko. 

Starosta Wieluński postanowieniem z dnia 20.07.2006r. znak L.dz.RS. 7633-62/06 oraz Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Wieluniu postanowieniem z dnia 21.07.2006r. znak PSSE – ZNS- 460 – 60/06  uznali iż nie zachodzi potrzeba wykonania raportu dla planowanej inwestycji.

Dokonując analizy całości zgromadzonego materiału, opinii, mając na względzie charakter i cel przedsięwzięcia, jego rozmiar, Wójt Gminy  Czarnożyły  dnia 9.08.2006r, znak GPDŚ – 7624-3/06 wydał postanowienie o odstąpieniu od obowiązku sporządzenia raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko.

Wydanie niniejszej decyzji zostało poprzedzone uzgodnieniem środowiskowych uwarunkowań zgody na realizację w/w  inwestycji:

-         z Starostą Wieluńskim – postanowienie z dnia 22.08.2006r. znak L.dz. RS. 7633-62/06 /wpł.dn.4.09.2006r./

-         z Państwowym Powiatowym Inspektorem Sanitarnym – postanowienie z dnia 17.08.2006r. znak: PSSE-ZNS-460-60/06 / wpł.dn.23.08.2006r./

W toku przeprowadzonego postępowania nie wpłynęły żadne uwagi i wnioski  .

Przedmiotowa droga posiada wyznaczony pas drogowy szer. 9,50 – 11,00m o pow. 1,25ha z rowami drogowymi zatrawionymi. Rowy służą wyłącznie do powierzchniowego odwodnienia drogi. Nawierzchnia drogi jest obecnie z tłucznia kamiennego gr. 14-23 cm, częściowo umocniona destruktem z masy asfaltowej.

Natężenie ruchu na przedmiotowym odcinku drogi jest bardzo małe, nie przekracza 100 pojazdów osobowych na dobę. Droga służy tylko do ruchu lokalnego.

Wykonanie nawierzchni asfaltowej poprawi komfort jazdy, zlikwiduje nadmierne zapylenie powietrza które ma miejsce w przypadku nawierzchni tłuczniowej, szczególnie w okresie letnim. 

Przedmiotowe przedsięwzięcie nie koliduje z obszarami i obiektami chronionymi, nie będzie miało również znaczącego wpływu na najbliższy obszar „Natura 2000”.

 

P O U C Z  E N I E

 

 

              Od decyzji przysługuje odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Sieradzu za moim pośrednictwem w terminie 14 dni od dnia jej doręczenia. 

                Decyzja nie rodzi praw do terenu oraz nie narusza prawa własności i uprawnień osób trzecich .

                 Niniejszą decyzję dołącza się do wniosku o zgłoszenie budowy lub wniosku o wydanie decyzji  pozwolenia na budowę. Wniosek ten powinien zostać złożony nie później niż przed upływem dwóch lat od dnia, w którym decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia stała się ostateczna. Term  nbin ten może ulec wydłużeniu o dwa lata, jeżeli realizacja planowanego przedsięwzięcia przebiega etapowo oraz nie zmieniły się warunki określone w niniejszej decyzji.

 

 

Otrzymuje:

1./ Zarząd Powiatu w Wieluniu

     Pl. Kazimierza Wielkiego 2

2./  strony postępowania przez obwieszczenie

3./  a/a

Dostępne kategorie:
Rok 2007
Rok 2006