artykuł nr 1

Informacja o zawieszeniu i wznowieniu działalności gospodarczej

Urząd Gminy Czarnożyły

98-310 Czarnożyły 48

 

1

Nazwa usługi

Informacja o zawieszeniu i wznowieniu działalności gospodarczej 

2

Stanowisko pracownika odpowiedzialnego za prowadzenie i niepozałatwiane sprawy, miejsce składania dokumentów

Inspektor ds organizacyjnych działalności gospodarczej oraz obrony- Iwona Pietrzak

pokój nr 10 tel (43) 8416802

3

Wymagane dokumenty

Aby zarejestrować działalność gospodarczą jako osoba fizyczna można wybrać jeden z trybów postępowania:

  1. zalogowanie się do CEIDG, wypełnienie wniosku on-line i złożenie (podpisanie) go elektronicznie  za pomocą bankowości internetowej, Profilem Zaufanym lub podpisem elektronicznym.
  2. Wniosek o wpis do CEIDG można wypełnić również przez telefon. W tym celu należy skontaktować się z infolinią Centrum Pomocy (tel.: 801 055 088 lub 22 765 67 32). Wspólnie z konsultantem wypełnisz wniosek. Po rozmowie, otrzymuje się SMS z kodem (numerem wniosku). Z tym numerem należy udać się do urzędu. Urzędnik wydrukuje wniosek i poprosi o jego podpisanie. 
  3. bez logowania się do CEIDG, przygotowanie wniosku on-line i podpisanie go w dowolnej gminie;
  4. pobranie i złożenie wniosku papierowego w gminie. Gmina przekształca go na wniosek elektroniczny;
  5. przesłanie wniosku listem poleconym do wybranej gminy. Podpis musi być notarialnie potwierdzony.

W przypadku złożenia wniosku papierowego w gminie podstawą jest identyfikacja tożsamości osoby, której wniosek dotyczy.

4

Opłaty

Brak

5

Termin załatwienia sprawy

Wpis jest dokonywany nie później, niż następnego dnia roboczego po dniu wpływu do CEIDG poprawnego wniosku

6

Tryb odwoławczy

brak

7

Podstawa prawna

-  Ustawa z dnia 6 marca 2018 r. o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy  ( Dz. U. z 2020r., poz. 2296 z poźn. zm.)

- Ustawa z dnia 16.11.2006 r. o opłacie skarbowej (Dz. U. z 2020r., poz. 1546 z późn. zm.)

- Ustawa z dnia 14.06.1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego ( Dz.U. z 2021r., poz. 735 z późn. zm.)

8

Uwagi

  • Zawiesić działalność gospodarczą może przedsiębiorca niezatrudniający pracowników 
  • Przez przedsiębiorcę niezatrudniającego pracowników należy rozumieć przedsiębiorcę, który nie nawiązał stosunku pracy z pracownikami w rozumieniu przepisów kodeksu pracy. Zawieszający działalność nie przestają być przedsiębiorcami.
  • Działalność gospodarczą można zawiesić z powodu sprawowania opieki nad dzieckiem, i w tym czasie przedsiębiorca ma prawo do objęcia ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi. Składki opłaca wtedy w całości z budżet państwa, za pośrednictwem ZUS. Warunkiem objęcia ubezpieczeniami w okresie zawieszenia działalności jest prowadzenie działalności przez co najmniej 6 miesięcy w okresie bezpośrednio poprzedzającym zawieszenie (obowiązek nie obejmuje ubezpieczonych w KRUS). Przedsiębiorca nie może też zatrudniać pracowników.

Zawieszenie oraz wznowienie wykonywania działalności gospodarczej następuje na wniosek przedsiębiorcy 

  • Okres zawieszenia zależy od przedsiębiorcy, nie może być jednak krótszy niż 30 dni. Jeśli we wniosku o zawieszenie wskazana zostanie data wznowienia działalności, działalność zostanie wznowiona w wybranym dniu, bez konieczności składania dodatkowego wniosku w tym zakresie. Jeśli data wznowienia nie zostanie podana, działalność będzie zawieszona bezterminowo, dopóki nie zostanie wznowiona odrębnym wnioskiem lub wykreślona również na wniosek przedsiębiorcy.
  • Data rozpoczęcia zawieszenia może pokrywać się z datą złożenia wniosku, ale można też wskazać datę wcześniejszą lub późniejszą niż złożenie wniosku. Należy się jednak zastanowić, czy wybrana data nie koliduje z czynnościami, jakie zostały wykonane lub planuje wykonać  przedsiębiorca. Koniecznie trzeba sprawdzić jakie skutki w zakresie składek ZUS i podatków wiążą się z wybraną  datą rozpoczęcia zawieszenia. W razie wątpliwości najlepiej skontaktować się z urzędem skarbowym i ZUS/ KRUS.
  • Przedsiębiorca może wznowić działalność przed upływem 30 dni od jej zwieszenia. (28 lub 29 w lutym). Z punktu widzenia formalnoprawnego w takim przypadku nie nastąpią skutki prawne (podatkowe, ubezpieczeniowe) wynikające z faktu zawieszenia.
  • Przedsiębiorca wykonujący działalność gospodarczą w różnych formach prawnych może zawiesić wykonywanie działalności gospodarczej w jednej z tych form. Przedsiębiorca wykonujący działalność gospodarczą jako wspólnik w więcej niż jednej spółce cywilnej może zawiesić wykonywanie działalności w jednej lub kilku takich spółkach. W przypadku wykonywania działalności gospodarczej w formie spółki cywilnej zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej jest skuteczne pod warunkiem jej zwieszenia przez wszystkich wspólników.
  • W okresie zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej przedsiębiorca nie może wykonywać działalności gospodarczej i osiągać bieżących przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.
  • W okresie zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej przedsiębiorca:
  • 1. ma prawo wykonywać wszelkie czynności niezbędne do zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów;
  • 2. ma prawo przyjmować należności lub obowiązek regulować zobowiązania, powstałe przed datą zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej;
  • 3. ma prawo zbywać własne środki trwałe i wyposażenie;
  • 4. ma prawo lub obowiązek uczestniczyć w postępowaniach sądowych, postępowaniach podatkowych i administracyjnych związanych z działalnością gospodarczą wykonywaną przed zawieszeniem wykonywania działalności gospodarczej;
  • 5. wykonuje wszelkie obowiązki nakazane przepisami prawa;
  • 6. ma prawo osiągać przychody finansowe, także z działalności prowadzonej przed zawieszeniem wykonywania działalności gospodarczej;
  • 7. może zostać poddany kontroli na zasadach przewidzianych dla przedsiębiorców wykonujących działalność gospodarczą. 

https://prod.ceidg.gov.pl/ceidg.cms.engine/?F;1886f97b-43a9-4b16-b197-cc969b6917ba - wniosek do ceidg