artykuł nr 1

Położenie geograficzne oraz charakterystyka przyrodnicza

Gmina   Czarnożyły położona jest w centralnej części Polski . Pod względem administracyjnym  znajduje się na terenie województwa łódzkiego  i jest częścią powiatu wieluńskiego.            Położenie geograficzne gminy Czarnożyły wyznaczają następujące współrzędne: 51°14' - 51°20' szerokości geograficznej północnej oraz 18°29'- 18°39' długości geograficznej wschodniej .   Sąsiaduje z gminami : Wieluń , Biała , Lututów
 i Ostrówek . Gmina Czarnożyły  na leży na szlaku samochodowym pozwalającym na połączenie z Łodzią , Kaliszem  i Górnym Śląskiem  .  Poprzez bliskość z Wieluniem i drogą
krajową nr 8 posiada połączenie z Warszawą , Wrocławiem i Poznaniem.

Gmina Czarnożyły leży na południowym skraju Wysoczyzny Złoczewskiej, granicząc od zachodu z Wysoczyzną Wieruszowską, dochodząc w południowej części do doliny rzeki Pyszna - oddzielającej Wysoczyznę Wieruszowską od Wyżyny Wieluńskiej.

Obszar gminy leży w zasięgu jednostki tektonicznej zwanej Kotliną Przedsudecką. Miąższość czwartorzędu waha się od kilku do kilkunastu metrów. W utworach tych występują gliny warstwowane przedzielone piaskami interglacjalnymi. Przeważająca część utworów powierzchniowych stanowi materiał zwałowy wieku plejstoceńskiego przykryty w większości płytkimi lub średniogłębokimi utworami młodszymi. Utwory te w większych skupiskach występują w części południowo zachodniej gminy (Opojowice, Raczyn, Łagiewniki) oraz w części środkowej i na zachód od Czarnożył. Część północna (Leniszki, Działy) pokrywają piaski często pylaste zarówno zwałowe jak i wodnego pochodzenia. W dolinach rzek Pyszna i Oleśnica występują pyły koloceńskie często na podłożu piaszczystym oraz tego samego wieku torfy na podłożu piaszczysto ilastym.

Obszar gminy Czarnożyły leżący w dorzeczu Pysznej i Oleśnicy posiada cechy krajobrazu nizinnego, rozwiniętego wyłącznie w obrębie utworów lodowcowych maskujących całkowicie rzeźbę podłoża. Najwyższe wzniesienie 197,1 m n.p.m. położone jest w północnej części gminy. Natomiast obszar najniżej położony znajduje się w części południowo-wschodniej w dolinie rzeki Pysznej i wynosi 166 m n.p.m.

Przeważającym typem gleb na terenie gminy są gleby brunatne. Mniejszy udział mają gleby pseudobielicowe, czarne ziemie oraz gleby torfowe. Ponieważ gleby obszaru gminy wytworzone zostały z glin lub pyłów na iłach, zaliczane są do gleb dobrych. Ogólną ilość 5177 ha użytków rolnych gleby średnie i dobre stanowią 84%, a słabe 16%.

Najczęściej występującymi na terenie gminy glebami są gleby klasy III i IV, które stanowią łącznie 65,28 % powierzchni gruntów.

Obszar gminy Czarnożyły charakteryzuje się typowym klimatem przejściowym pomiędzy wpływem  mas  powietrza  oceanicznego  i  kontynentalnego  oraz pomiędzy klimatem wyżyn i nizin. Średnie opady roczne wynoszą 500 –550 mm. Okres wegetacji wynosi ok. 240 dni. Natomiast średnia roczna temperatura +8°C. Od strony południowo-wschodniej przebiega rzeka Pyszna, a od zachodniej rzeka Oleśnica, są one podstawowymi odbiornikami wód z terenu gminy.

Zauważyć można również powolne stepowanie obszaru gminy poprzez obniżanie się wód gruntowych oraz negatywne oddziaływanie Zagłębia Bełchatowskiego.

Lasy zajmują ok. 18 % powierzchni gminy (przy 20 % średniej wojewódzkiej) -powierzchnia leśna wynosi 12,64 km2.

obrazek
Mapka Gminy Czarnożyły